[52] Za drzwiami królewskiego pałacu – Jean Sasson Sekrety księżniczki

Powieści amerykańskiej dziennikarki z cyklu o arabskiej księżniczce cieszą się popularnością wśród wielu czytelników całego świata. Prowadzona z perspektywy arabskiej księżniczki Sułtany opowieść o jej kraju i obyczajach zyskała sobie serca czytelniczek także w Polsce. Z narracji księżniczki wyłania się zupełnie inny niż ten wyobrażony przez Europejczyków obraz Arabii Saudyjskiej. Dla przeciętnego mieszkańca naszego kontynentu kraje arabskie to przede wszystkim przepiękne i bogate państwa otwarte na turystów przebywających w ośrodkach położonych w malowniczych miejscach. Ten świat wydaje się cudowny, egzotyczny, bogaty w zabytki i inne udogodnienia, które interesują przybyszów z zagranicy. Jednakże życie codzienne mieszkańców tego regionu nie jest tak arkadyjskie, jak może się to wydawać.

Arabia Saudyjska to region, w którym każdy dzień wydawać się może ostatnim. Wciąż trwają tam walki na tle narodowościowo-religijnym, w których największą ofiarę ponoszą kobiety i dzieci. Obawy o własne życie widoczne są także w królewskim pałacu, która dzieli się z czytelnikiem swoimi obawami. Sułtana z rozbrajającą szczerością opowiada o pancernym pokoju wykonanym dla jej rodziny, w którym mogliby przebywać nawet kilka lat, gdyby rebelianci dostali się do siedziby rodziny królewskiej. Mimo, że pałac jest doskonale strzeżony przez zaufanych i podległych jej mężowi ludzi, to niemalże każdego dnia kobieta obawia się o życie swoje, męża, dzieci i ich rodzin. Na tle miejscowych zamieszek między rządnymi krwi frakcjami rozgrywają się małe ludzkie dramaty.

Są to historie kobiet, które doświadczyły przemocy z rąk własnych rodzin. Były jednakże na tyle silne, by podzielić się swoimi wstrząsającymi wspomnieniami z księżniczką, która poprzez Jean Sasson może przekazać je dalej, by uzmysłowić całemu światu, że mimo działań ONZ i innych organizacji dbających o przestrzeganie praw człowieka w Arabii Saudyjskiej nadal prawa kobiet są łamane. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z patriarchalnego i motywowanego religijnie przekonania o poddaństwie kobiet. Muzułmanie są bowiem od lat nauczani, że rola kobiety ogranicza się do bycia posłuszną mężowi i wychowywania gromadki dzieci. Dlatego wszelkie ich działania zmierzające do poprawienia sytuacji są brutalnie tłumione i kończą się okaleczeniem kobiety lub jej śmiercią.

W książce Sekrety księżniczki znajdziemy poruszające i wyciskające łzy historie poniżanych i maltretowanych kobiet, jakich są tysiące w wielu państwach muzułmańskich. Są to kobiety bohaterskie, które mimo upodlenia zdecydowały się na walkę o wolność i godność. W tych staraniach wspiera je Sułtana i jej córki, które prowadzą działalność charytatywną nastawioną w głównej mierze na pomoc ofiarom przemocy.

Prawdziwe historie kobiet takich jak Ty

Italia już w wieku dwunastu lat była uważana za miejscową piękność, czym przynosiła chlubę swojej ubogiej i pogrążonej w długach rodzinie. Ojciec zdecydował wydać ją za mąż za ponad czterdziestoletniego przedsiębiorcę. Dziewczynka bardzo brutalnie przekonała się, jak wygląda małżeńskie życie. Mimo zapewnień męża, że poczeka aż dorośnie, już podczas pierwszej nocy brutalnie ją zgwałcił. Robił to przez cały czas trwania ich małżeństwa dopóki się nią nie znudził.

Roksana żyła w ortodoksyjnej, ale szczęśliwej rodzinie do momentu, gdy postanowiła bez męskiej asysty wyjść z domu z dziećmi. Nieświadoma cierpień, które na nią czekały, z uśmiechem na ustach wróciła z wizyty u znajomych. W domu czekała na nią gotowa na zemstę rodzina. Mąż oblał ją kwasem, jego siostra- benzyną, a jego matka zapaliła zapałkę. Nie sposób wyobrazić sobie krzyków palonej żywcem kobiety, której wołania o pomoc było słychać w całej okolicy.

Również córka Sułtany była świadkiem cierpień. Maha miała okazję przebywać w obozie dla uchodźców. Tam pod okiem specjalistów- pediatrów dzieci starają się przeżyć. Specjalnie przeszkoleni wolontariusze uczą się jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci i zwiększyć ich pewność siebie. W tym celu przytulają małych podopiecznych, namawiają do jedzenia i wspólnych zabaw. W grupce znajdującej się pod opieką księżniczki są niemi chłopcy, którym zabito rodziców oraz cierpiące na traumę dziewczynki. Jedna z nich była świadkiem egzekucji swojej matki, której jeden z bojowników strzelił w głowie na oczach dzieci. Cząstki mózgu matki obryzgały tą dziewczynkę, a okruch czaszki uderzył w policzek małej z taką siłą, ze na twarzy dziecka były wyraźnie widoczne ślady cięcia i zadrapania.

Jedynym światełkiem optymizmu pośród tych dramatycznych historii pełnych łez, bólu i cierpienia są historie Fiery i Miny.

Fiery była córką szanowanego uniwersyteckiego wykładowcy. Jej ojciec był konserwatystą, który uważał, że kobieta powinna być w domu i wspierać męża, a także wychowywać dzieci i dbać o gospodarstwo domowe. Ale widząc zapał córki pozwolił jej na odrobinę swobody. Dziś Fiery jest bojowniczką o prawa kobiet. Jako wykształcona kobieta była przerażona, gdy przeczytała kiedyś, że jej ukochana ojczyzna (Jemen) została uznana za najgorsze na świecie miejsce dla kobiet.

Mina urodziła się w ubogiej wiosce, była jedną z najlepszych uczennic. Gdy chciała kontynuować naukę jej rodzina się zbuntowała. Na szczęście niezłomna dziewczyna, dzięki wsparciu nauczycieli uzyskała dyplom lekarski. To niewiarygodne osiągnięcie dla Saudyjki, a tym bardziej dla dziewczyny tak skromnego pochodzenia.

Losy niewinnych kobiet i dzieci przedstawione w tej książce są przeraźliwym świadectwem braku człowieczeństwa i jakichkolwiek ludzkich odruchów. Do tej pory nie mogę przestać myśleć o setkach niewinnych ofiar, które każdego dnia są bestialsko krzywdzone przez najbliższą rodzinę. Po prostu w głowie się nie mieści, że osoby, które powinny się kochać i wspierać w każdej chwili z często błahych powodów stają się wrogami własnej rodziny i zapominają o łączących ich więzach. Doświadczanie przemocy zawsze powoduje ogrom bólu i cierpienia, ale bycie ofiarą zemsty własnej rodziny to podwójna trauma, która łamie nawet najbardziej silnego człowieka.

Solidarne

Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie spraw bezkarnego znęcania się nad kobietami. Mają w tym pomóc nie tylko wyznania bohaterek tej książki, ale także akcje medialne. Z promocją książki Jean Sasson wiąże się także akcja promowana przez Wydawnictwo Znak Literanova, w której zachęcam do wzięcia udziału. Możemy bowiem wyrazić naszą solidarność z arabskimi kobietami poprzez zrobienie tatuażu dołączonego do każdego egzemplarza książki. Następnie można wykonać zdjęcie z tatuażem i książką oraz umieścić go na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson. Zachęcam Was do przeczytania książki i poparcia walki o godność kobiet.

Ocena: 6/6

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawcy :-)

Informacje o książce:

  • Autor: Jean Sasson
  • Tytuł: Sekrety księżniczki
  • Tytuł oryginału: Princess: Secrets to Share
  • Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz
  • Wydawca: Znak Literanova
  • Liczba stron: 400

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.